نازایی

علل ناباروری در مردان و درمان آن

ناباروری در مردان

حدود ۲۰ درصد زوج‌های ایرانی دچار مشکلات ناباروری هستند. یکی از علل ناباروری در زوج‌ها ناشی از ناباروری در مردان است. پیگیری به موقع و انجام آزمایش‌های لازم برای تشخیص دلیل ناباروری در مردان می‌تواند منجر به درمان مشکل و افزایش شانس بارداری زوج‌ها شود.

 

دلایل ناباروری در مردان شامل موارد زیر می شود:

مایع منی و اسپرم: مایع منی شامل بخش مایع و اسپرم است. مایع از غده پروستات، سمینال وزیکول و سایر غدد جنسی ترشح می شود و اسپرم در بیضه ها ساخته می شود. هنگامی که مرد انزال دارد و منی خارج می شود مایع منی به انتقال اسپرم به سمت تخمک کمک می کند. مشکلاتی که ممکن است در این مسیر وجود داشته باشد شامل موارد زیر است:

تعداد کم اسپرم: ممکن است آقا تعداد کمی اسپرم در مایع منی داشته باشد. تعداد اسپرم کمتر از ۱۵ میلیون، میزان کم درنظر گرفته می شود. تقریبا یک سوم زوج هایی که مشکل باروری دارند به علت تعداد اسپرم کم است.

تحرک کم اسپرم ها: اسپرم نمی تواند به خوبی شنا کند تا به تخمک برسد.

اسپرم غیرطبیعی: اسپرم ممکن است شکل غیرطبیعی داشته باشد که حرکت و باروری تخمک را دشوار کند.

 

مایع منی غیرطبیعی ممکن است قادر به حمل موثر اسپرم نباشد و ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

بیماری: که ممکن است عفونت بیضه، سرطان یا جراحی باشد.

بیضه هایی که بیش از حد گرم شده اند: علل آن شامل بیضه نزول نکرده، واریکوسل، یا عروق واریسی در اسکروتوم، استفاده از سونا یا وان های داغ، پوشیدن لباس های تنگ و کار کردن در محیط های داغ، می باشد.

اختلالات انزال: اگر مجاری انزالی مسدود باشند منی ممکن است درون مثانه تخلیه شود.

اختلالات هورمونی: برای مثال هیپوگنادیسم (کوچکی غدد جنسی) می تواند منجر به کمبود تستسترون شود.

سایر علل ناباروری در مردان شامل موارد زیر می شود:

فاکتورهای ژنتیکی: مردان باید دارای یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y باشند. اگر مردی یک کروموزوم Y و دو کروموزوم X داشته باشد، که در سندرم کلاین فلتر اتفاق می افتد، بیضه ها به طور غیرطبیعی رشد کرده و مقدار تستسترون و تعداد اسپرم ها کم خواهد بود.

اوریون: اگر بعد از بلوغ اتفاق بیفتد، التهاب بیضه ها ممکن است تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد.

هیپوسپادیاس: اگر محل باز شدن پیشابراه در به جای آنکه در راس باشد، زیر آلت تناسلی قرار گرفته باشد این اختلال وجود دارد که با روش های جراحی در نوزادی قابل اصلاح است. اگر اصلاحات انجام نشود، ممکن است در رسیدن اسپرم به سرویکس خانم مشکل به وجود بیاید. هیپوسپادیاس تقریبا در هر ۱ نوزاد از ۵۰۰ نوزاد پسر تازه متولد شده دیده می شود.

سیستیک فیبروزیس: بیماری مزمنی است که مشکل در تولید موکوس غلیظ است. اغلب این اختلال ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد اما در آقایان ممکن است باعث اختلال یا انسداد مجاری اسپرم بر شود.

رادیوتراپی: رادیوتراپی می تواند تولید اسپرم را مختل کند. شدت آن بستگی به نزدیکی محل رادیوتراپی به بیضه ها دارد.

برخی بیماری ها: بیماری هایی که گاهی با کاهش قدرت باروری در آقایان مرتبط هستند شامل کم خونی، سندرم کوشینگ، دیابت و بیماری های تیروئید می شوند.

برخی داروها خطر مشکلات باروری را در مردان افزایش می دهند:

سولفاسالازین: داروی ضدالتهابی است که برای بیماری های روماتوئید آرتریت یا کرون به کار می رود و می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم ها شود. اغلب پس از قطع دارو تعداد اسپرم ها به مقدار طبیعی باز می گردد.

استروئیدهای آنابولیک که اغلب توسط بدن سازان و ورزشکاران به کار می رود و استفاده طولانی مدت از آن ها تعداد و تحرک اسپرم ها را کاهش می دهد.

شیمی درمانی: برخی از انواع آن ممکن است به میزان قابل توجهی تعداد اسپرم ها را کاهش دهد.

مواد غیرقانونی: مصرف ماریجوانا و کوکائین می تواند تعداد اسپرم ها را کاهش دهد.

سن: باروری مردان از بعد از ۴۰ سالگی شروع به کم شدن می کند.

مواجهه با مواد شیمیایی: برای مثال حشره کش ها

مصرف بیش از اندازه الکل: باروری مرد را کاهش می دهد.

وزن زیاد یا چاقی: شانس لقاح را کاهش می دهد.

استرس های روحی: استرس می تواند عامل موثری باشد مخصوصا اگر فعالیت جنسی را کاهش دهد.

درمان های ناباروری در مردان چیست؟

درمان ناباروری بستگی به فاکتورهای متعدد بسیاری از جمله سن فرد، مدت زمانی که ناباروری به طول انجامیده، ترجیح شخص و وضعیت کلی سلامت زوج دارد.

در ابتدا به زوج پیشنهاد می شود تعداد روابط جنسی را در زمان تخمک گذاری افزایش دهند. انتظار این است که اسپرم تا پنج روز در دستگاه تناسلی خانم زنده بماند و قابلیت باروری داشته باشد و تخمک نیز طی یک روز بعد از آزاد شدن توانایی باروری دارد، بنابراین افزایش روابط جنسی در این زمان می تواند کمک کننده باشد.

اگر مشکل بیمار زودانزالی باشد درمان هایی از جمله داروها، درمان های رفتاری، یا هردو می توانند کمک کننده باشند. در مورد بیماری واریکوسل درمان جراحی انجام می شود. انسداد مجاری انزالی با استخراج مستقیم اسپرم از بیضه و تزریق به تخمک در آزمایشگاه درمان می شود. انسداد اپیدیدیم نیز می تواند با جراحی برطرف شود.

چه زمانی لازم است برای درمان ناباروری به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بعد از دوازده ماه تلاش برای بارداری، روابط جنسی منظم و بدون استفاده از روش های پیشگیری، بارداری اتفاق نیفتاد می توان برای تشخیص علل و درمان آن ها به دکتر نازایی مراجعه کرد.

اگر که تعداد اسپرم کمی دارید یا مشکلات دیگری مرتبط با اسپرم دارید، اگر سابقه مشکلات بیضه ، پروستات یا مشکلات جنسی دیگر دارید، اگر در حال درمان سرطان هستید، اگر بیضه کوچک دارید و یا دچار واریکوسل هستید و همچنین اگر افراد دیگری در خانواده دچار مشکلات باروری هستند، به پزشک مراجعه کنید.

مرکز تخصصی کلیه و مجاری ادرار دکتر اکبرنژاد طیف وسیعی از خدمات تشخیصی و درمانی ناباروری و نازایی ، ناتوانی جنسی، بیماری پیرونی و … را به بیماران ارائه می نماید.

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *