اختلالات جنسی, نازایی

درمان ناتوانی جنسی و عدم نعوظ با شاک ویو تراپی

اغلب مردم معتقدند که می‌توانند شرایط مختلف را کنترل کنند، اما یکی از مواردی که آنها را به چالش کشیده و تحت کنترل آنها قرار ندارد، ناتوانی جنسی است که به شکل‌های مختلفی زندگی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

مردان تمایل دارند که مشکلات جنسی خود را به روش‌های مختلفی درمان کنند. برخی از آنها به طور کلی این مسائل را نادیده می‌گیرند، برخی به دلیل استرس و اضطراب باعث تشدید آن می‌شوند و برخی نیز اقدامات لازم برای غلبه بر این مسائل انجام می‌دهند. این جمله و این مقدمه برای این بود که ناتوانی جنسی مردان تا حدود زیادی به عکس العمل آن‌ها بستگی دارد و بسیار مهم است که به عنوان یک مشکل جدی با آن برخورد شود.

 

مهم‌ترین نکته در ناتوانی جنسی در مردان

اول و مهمتر از همه، آن است که همه افراد و به طور ویژه مردان اطلاع داشته باشند که اختلالات جنسی ممکن است به علت عوامل فیزیکی و روانی ایجاد شود. برخی از عوامل فیزیکی شامل عدم تعادل هورمونی، عدم ترشح تستوسترون، استفاده از داروهای تجویزی، سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواردی از این قبیل است. این در حالی است که عوامل روانشناختی شامل مواردی مانند اضطراب عملکرد، افسردگی، مشکلات رابطه ای، عدم علاقه جنسی در همسر، استرس مربوط به کار و … می‌شوند.

طبق یک بررسی علت ۶۰ درصد موارد طلاق در جامعه ما ناهنجاری جنسی است. شیوع ناتوانی جنسی در مردان ایرانی ۳۰-۴۰ درصد است که درصد بالایی است. خوشبختانه با دستگاه شوک ویو می توان این مشکل را درمان کرد.

 

انواع اختلالات جنسی (ناتوانی جنسی)

اختلال میل جنسی: در این حالت کشش ذهنی و درونی جهت برقراری رابطه وجود ندارد .

عدم نعوظ: در اینحالت فرد به لحاظ فیزیکی تحریک نمیشود و آلت تناسلی دچار نعوظ یا ارکشن یا سفتی نمیشود .

زود انزالی یا عدم ارضا: فرد در زمان مناسب دچار انزال نمیشود .

عدم آرامش ذهنی و جسمی بعد از ارضا شدن

 

اختلال میل جنسی در مردان

در این حالت فرد هیچگونه تمایلی به برقراری رابطه جنسی با جنس مقابل ندارد. علل مختلف شامل استرسها و فشار های روحی روانی ،خستگی ،کمبود هورمونهای جنسی مثل تستوسترون، چاقی تاثیر گذار هست.

 

اختلالات جنسی در زنان

سرد مزاجی

اختلال ارگاسم

مقاربت دردناک (واژینیسم)

 

اختلال نعوظ

نعوظ یک پدیده پیچیده است که نتیجه یک تعادل ظریف و هماهنگ عصبی، عروقی و بافتی است. این پدیده شامل اتساع شریانی، شل شدن عضله صاف ترابکولر و فعال شدن مکانیسم انسداد وریدی اجسام غاری است .اختلال نعوظ به معنی اختلال در رسیدن به نعوظ پایدار و حفظ نعوظ و رسیدن به عملکرد جنسی رضایت بخش اســت.

اختلال نعوظ ممکن است بر سلامت جسمانی و روانی تاثیر بگذارد و در کیفیت زندگی و همسر آنها تاثیر قابل توجهی بگذارد. شواهدی که تائید میکند که اختلال نعوظ میتواند یک تظاهر زودرس بیماری عروق کرونر و بیماری عروق محیطی باشد، در حال افزایش است. اختلال نعوظ را نباید تنها به عنوان یک مسئله مختل کننده کیفیت زندگی در نظر گرفت، بلکه بعنوان یک علامت بالقوه هشدار دهنده بیماریهای قلبی عروقی است .

 

انزال زودرس

انزال زودرس (PE) تحت عنوان جاری شدن اسپرم بلافاصله یا پس از چند دقیقه از رابطه جنسی تعریف می‌شود. علت اصلی این مورد از مشکلات و ناتوانی جنسی در مردان، اضطراب و استرس است. البته عوامل دیگری شامل استرس، افسردگی، سرکوب جنسی، مسائل مربوط به شکل بدن و مواردی دیگر نیز در این مشکل دخیل هستند. مطالعات جنسی نشان داده‌اند که انزال زودرس ممکن است به دلیل مصرف مواد سمی یا مواد مخدر مانند سیگار، الکل یا برخی از داروهای تجویزی باشد. انجام ورزش‌های فیزیکی و همچنین سایر اقدامات برای به دست آوردن اعتماد به نفس برای غلبه بر این مشکل مناسب هستند. اگرچه در اغلب موارد مشاوره با یک متخصص نادیده گرفته می‌شود، اما به عنوان بهترین گزینه درمانی برای آن معرفی می‌شود.

 

تأخیر در انزال

تأخیر در انزال یکی دیگر از مشکلات و ناتوانی جنسی در مردان است که در جریان آن انزال پس از مدت زمان بسیار طولانی اتفاق می‌افتد و یا به طور کلی رخ نمی‌دهد. جالب است بدانید که این مشکل هم بسیار فراگیر است و در بسیاری از مردان دیده می‌شود. برای این مشکل عوامل مختلفی وجود دارد که وضعیت جسمانی و استرس روانی فرد به عنوان مهم‌ترین آن‌ها شناخته شده و از تمرکز ذهن بر روی لذت بردن از رابطه جنسی جلوگیری می‌کند. از دیگر عوامل مؤثر برای ایجاد تأخیر در انزال می‌توان به مسائل پزشکی مزمن مانند دیابت، میگرن و موارد مشابه آنها اشاره کرد. البته برخی از داروهای پزشکی خاص، جراحی، و همچنین مواد مخدر می‌توانند منجر به تأخیر در انزال فرد شوند.

 

انزال پس گرد (انزال Retrograde)

انزال پس گرد یا انزال برگشتی به حالتی گفته می‌شود که اسپرم در انتهای مجرای ادراری آزاد شده و به مثانه منتقل می‌شود. این موضوع و این مشکل زمانی رخ می‌دهد که در مثانه فرد مشکلی وجود داشته باشد و در مردان مبتلا به دیابت به علت آسیب عصبی دیابتی شایع‌تر است. پس گرد به طور عمده ناشی از عوارض جانبی داروهای مختلف مانند داروهای تجویز شده برای پروستات بزرگ، دیابت و افسردگی است. این افراد برای تشخیص مشکلات خود و همچنین اطلاع از ناتوانی جنسی می‌تواند به ادرار خود توجه کنند که در درون آن مایع منی پیدا می‌شود و در اغلب موارد انزال آنها به صورت خشک اتفاق می‌افتد.

 

علل ناتوانی جنسی

روحی روانی:

نوع تعامل فرد با جنس مخالف در دوران کودکی مورد بسیار مهمی است ،استرس ،خستگی بیش از حد، دعوا و اختلاف با همسر، این نوع اختلالات در افراد جوان بیشتر دیده میشود و معمولاً بصورت ناگهانی فرد دچار این مشکل میشود. در این نوع اختلال فرد ممکن است با تغییر شریک جنسی اختلال نعوظ نداشته باشد.

علل جسمی:

سر دسته علل جسمی اختلال جنسی اختلال عروقی است. بیماری قلبی و عروقی، دیابت، سیگار، چربی خون بالا، سکته مغزی، نارسایی کلیه، جراحی لگن،شکستگی آلت ،کوچکی آلت تناسلی، پلاک پیرونی، کم کاری و پرکاری تیروئید، کمبود هورمون جنسی، داروهای فشار خون، داروهای ضد افسردگی، هروئین، کوکائین، ماری جوانا، استرویید

 

نشانه های ناتوانی جنسی

در هنگام تحریک جنسی آلت سفت نمی شود.

بلافاصله بعد از نعوظ و در حین مقاربت سفتی آلت از بین می رود.

علیرغم میل جنسی بالا آلت تناسلی سفتی واضح جهت دخول را ندارد و آلت حالت ژله مانندی پیدا می کند.

بلافاصله بعد از نعوظ مبتلا به انزال زودرس می باشد.

 

چه بررسی هایی در هر فرد با ناتوانی جنسی لازم است؟

گرفتن شرح حال خوب از دوران کودکی فرد و زمان شروع علایم

معاینه

آزمایشات هورمونی

استفاده از سونوگرافی و تزریق آمپول پاپاورین جهت بررسی خونرسانی شریانی (امروزه کاربرد کمتری دارد).

تست ریجی اسکن جهت بررسی نعوظ شبانه

 

پیامدهای عدم درمان اختلال جنسی چیست؟

عواقب عدم درمان اختلال جنسی خود می توانند از علل آن باشند و به صورت یک چرخه معیوب باعث تشدید مشکل شوند. برای مثال، مشکلات زناشویی هم می تواند علت و هم پیامد اختلال جنسی باشد. داشتن یک رابطه جنسی فعال و رضایت بخش برای هر زوجی لازم است. بروز اختلال در این رابطه می تواند زندگی را به جدایی بکشاند.

افسردگی

اختلال در روابط اجتماعی

مشکلات کاری

کاهش تمرکز

اختلال عاطفی

و اضطراب

از دیگر پیامدهای عدم مراجعه برای درمان این دسته اختلالات است.

 

ناتوانی جنسی در افراد دیابتی:

شایع ترین اختلال مردان دیابتی اختلال نعوظ است و این امر کیفیت زندگی زوجین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شیوع اختلال نعوظ در دیابتی‌های بالای ۱۸ سال، به ۳۵ درصد می‌رسد و با بالا رفتن سن این شیوع افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند.

تحقیقات نشان داده است، بیشتر از ۵۰ درصد مردان دیابتی، اختلال نعوظ آلت پیدا می‌کنند که شیوع آن در دیابت نوع دو بیشتر از دیابت نوع یک است. همچنین دیده شده است مردان دیابتی ده سال زودتر به ناتوانی جنسی مبتلا می‌شوند. اگر یک بیمار عادی در پنجاه سالگی توانایی جنسی‌اش کاهش یابد،در مورد بیماری که دیابت نوع دو دارد، ممکن است در چهل سالگی این عارضه رخ دهد، در واقع سن شروع اختلالات جنسی در بیماران دیابتی ده سال زودتر است.

کنترل نامناسب قند، فاکتورهای محیطی مثل فشار خون که در بیماران دیابتی بسیار شایع است و استعمال دخانیات در بروز این عارضه نقش مهمی دارد.

دیابت به خودی خود، مشکلات عروقی را به دنبال دارد و پوشش درونی رگ در این بیماران آسیب پذیر است به دنبال آن فاکتور‌های التهابی در بدن آزاد می‌شوند که به نوروپاتی محیطی و درگیری اعصاب خودکار اتونوم در ارگان‌های مختلف بدن منجر شده و از جمله به اختلال نعوظ منجر می‌شود.

انزال زودرس، انزال دیررس و کاهش میل جنسی در بیماران دیابتی شایع است. درگیری اعصاب اتونوم در سیستم قلبی و عروقی در این فرد از قبل اتفاق افتاده است و این زنگ خطر بسیار مهمی است، بیمار در این شرایط در معرض خطر بیماریهای ایسکمیک قلبی و عروقی (سکته قلبی و مغزی) قرار دارد. به نوعی می‌توان گفت دیابت روی سیستم قلبی و عروقی اثر گذاشته و در مرحله بعدی عارضه اختلال جنسی به‌ وجود می‌آید. در این صورت لازم است بیمار را به دقت بررسی کنیم و درمان‌های لازم صورت گیرد.

 

درمان اختلال نعوظ

روان درمانی: با روان درمانی جنبه های روحی روانی فرد بهبود می یابد.

درمان دارویی: داروها براساس نوع اختلال بیمار تجویز میشود .ممکن است از سیلدنافیل گرفته تا تستوسترون و داروهای روانپزشکی بر حسب مشکل و به تشخیص متخصص اورولوژی استفاده کرد.

دستگاه شوک ویو: جدیدترین نسل دستگاه شوک ویو یا امواج شوک با شدت کم دستگاه T-TOP شرکت معتبر اشتورز است که در مطب موجود است و اختصاصاً جهت شوک تراپی به آلت تناسلی مردان طراحی شده و با دستگاه های فیزیوتراپی که جهت اینکار متاسفانه استفاده می شود متفاوت است. این دستگاه امواج پیزوالکتریک در نواحی مختلف به آلت تناسلی فرستاده و باعث افزایش خونرسانی به داخل آلت تناسلی شده و مهمترین علت اختلال جسمی که عروقی است را درمان می کند.

استفاده از آمپول محرک مثل پاپاورین: فرد قبل از هر رابطه جنسی باید از تزریق آمپول به داخل آلت استفاده نماید.

استفاده از دستگاه کشنده یا وکیوم: درمان موثری نمی باشد.

استفاده از پروتز: قدم آخر درمان اختلال نعوظ است.

 

شاک ویو تراپی در درمان ناتوانی جنسی

شاک ویوتراپی درمان جدیدی است که با توجه به عدم نیاز به بستری و بیهوشی و داروهای ضد درد با بهبود عملکرد عروقی آلت تناسلی موجب بهبود وضعیت نعوظ در آقایان می گردد. شاک ویو موج صوتی با پالس های مکانیکی و با انرژی کنترل شده بوده که در درمان ناتوانی جنسی نتایج بسیار مطلوبی را به همراه داشته است.

براساس جدیدترین مطالعات علمی، این امواج با ایجاد و گسترش عروق جدید منجر به بهبود جریان خون در آلت تناسلی می شوند و عملکرد نعوظی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشند.

با توجه به قابلیت های توانبخشی و سهولت انجام آن این روش افق جدیدی را در درمان ناتوانی جنسی آقایان باز کرده است. این روش یک اقدام غیر جراحی بوده و بطور سرپایی بدون نیاز به بستری و بیهوشی می باشد.

افزایش سن، مصرف داروهای دیابت، فشار خون، چربی خون بالا، کم کاری تیروئید، جراحی های ناحیه لگن، سیگار، چاقی، اختلالات عصبی، کم تحرکی و عدم ورزش منظم از علل ایجاد این مشکل در جامعه می باشند که در حدود ۴۰% از مردان با این مشکل مواجه هستند.

 

دستگاه شوک ویو آلت تناسلی

تقویت نعوظ با شوک ویو (ESWT) روش درمان بسیار جدید و انقلابی در درمان اختلال نعوظ است. در یک مطالعه گسترده در امریکا در سال گذشته روی ۶۵۰ مرد نشان داد که این دستگاه روش بسیار موثر در درمان اختلال نعوظ است و بعد از مطالعات فراوان انجمن اورولوژی امریکا این روش درمانی را انقلابی نوین در درمان اختلال نعوظ دانست. این درمان بصورت دایمی است.

 

مکانیسم اثر دستگاه شوک ویو

انرژی حاصل از شوک ویو باعث ایجاد شبکه مویرگی در آلت شده و خونرسانی به بافت افزایش پیدا می کند. تعداد جلسات بین ۴-۶ جلسه است که بسته به شدت بیماری فرد دارد. دستگاه متعلق به شرکت اشتورز سوییس و جدیدترین نسل این دستگاه است و فعلا به تعداد بسیار محدود در ایران وجود دارد. زمان هر جلسه بین ۲۰ -۳۰ دقیقه است و در مطب اینجانب ارایه می شود.

 

بهترین درمان ناتوانی جنسی در دیابتی ها

به لحاظ اینکه در افراد دیابتی، مشکلات عروقی پایه گذار ایجاد اختلال نعوظ هستند، درمان با شوک ویو بهترین اقدام درمانی است که باعث افزایش خونرسانی به آلت تناسلی و تقویت نعوظ میشود. این درمان دایمی است و تا آخر عمر فرد میتواند رابطه جنسی طبیعی داشته باشد.

 

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *