کلیه

کیست کلیه

کیست کلیه

کیست کلیه به جمع شدگی مایع در یک حفره با دیواره نازک اطلاق می شود. کیست های کلیه به دو دسته کلی کیست ساده و متعدد تقسیم می شوند.

 

کیست های ساده

دیواره صاف داشته که حاوی مایع روشن (عمدتا کهربائی) رنگ می باشند.

شیوع آن با افزایش سن افزایشی باشد بطوریکه ۵۰% افراد بالای ۵۰ سال ممکن است دارای کیست ساده کلیه باشند. بر اساس یافته ها تشخیص در یک سوم افراد با افزایش سن این کیست ها بزرگتر می شوند.

این کیست ها اغلب بدون علامت بوده و بطور اتفاقی در سونوگرافی تشخیص داده می شوند اما می تواند موجب درد در پهلو ، افزایش فشار خون و یا اثر فشاری بر بافت سالم کلیه شوند.

اغلب این کیست ها نیاز به درمان ندارند اما با توجه به احتمال اندک همراهی بعضی آنها با بدخیمی کلیه و یا ارتباط آنها با افزایش فشار خون، و یا اثر فشاری بر کلیه، باید توسط متخصص کلیه و مجاری ادراری تست ارزیابی قرار گرفته و در صورت لزوم تحت پیگیری قرار گیرند.

 

کیست های متعدد

اغلب ارثی بوده، و ممکن است موجب بروز افزایش فشار خون و یا در مواردی ، نارسائی کلیه گردند به همین خاطر نیاز به پی گیری و درمان مناسب داشته و اعضای فامیل نیز تحت اقدامات تشخیصی قرار گیرند.

بهترین وسیله تشخیص کیست کلیه، سونوگرافی است که اندازه، تعداد، وضعیت جدار کیست و یا رسوب کلسیم را در اطراف کیست را نشان می دهد. بر اساس نظر متخصص ارولوژی، چگونگی پی گیری و نیاز به اقدامات تشخیص بیشتر مانند سی تی اسکن، مشخص می گردد.

 

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کوچک نیاز به درمان ندارند اما اگر موجب درد پهلو، افزایش فشار خون و یا اثر فشاری برو روی کلیه شوند نیاز به درمان خواهند داشت.

 

مطالب مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *